Fogyókúra és a diéta

A diéta és a fogyókúra fogalma mára már összemosódott, pedig a kettő korántsem ugyanaz. Aki diétázik, nem feltétlenül akar fogyni, aki viszont fogyókúrázik, nem biztos, hogy ezt meghatározott étrend alapján teszi.

Az alábbiakban részletesen olvashat a diéta és a fogyókúra meghatározásáról, és azok különbségéről.

Mi a diéta?

A diéta a táplálkozási szokások tudatos átalakítása, általában egy bizonyos betegség gyógyítása, illetve megelőzése érdekében. Az új étrend többnyire hosszú távra szól, és az életmód szerves részévé válik. A legtöbb diétának nem feltétlenül célja a testsúly csökkentése, elsődleges feladata az egészséges táplálkozás kialakítása.

Egyes betegségek esetén az étrendből feltétlenül ki kell hagyni bizonyos ételcsoportokat, mert ellenkező esetben a beteg állapota súlyosbodhat. A megfelelő diétás táplálkozás kialakításában szakemberek segítenek, akik a páciens étrendjét az egyéni egészségi állapothoz igazítva határozzák meg. A magas vérnyomástól szenvedő betegeknek például oda kell figyelniük többek között a nátriumbevitelre, ezért számukra az orvosok sószegény diétát javasolhatnak, illetve fontos, hogy tisztában legyenek a különböző élelmiszerek nátriumtartalmával is. Nem ajánlott például a füstölt hús vagy szalonna fogyasztása, de bátran ehetnek gabonaféléket.

Cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegség, lisztérzékenység, csontritkulás, vesebetegség és számos egyéb kór esetén a kezelés fontos részét képezi a diétás étrend. Ennek eredménye azonban jelentős mértékben a páciens közreműködésétől is függ. Az egyes gasztrointesztinális kórképek esetében is speciális diétára van szükség, például epekövesség, egyéb epés problémák esetében zsír- és fűszerszegény étrendre, refluxbetegség esetében kerülni javasolt a zsíros ételeket, a csokoládét, a fűszeres ételeket, a kávét, az alkoholt, stb. A hasi műtétek után legyen szó akár sebészeti, akár nőgyógyászati beavatkozásról, speciálisan felépített diéta szükséges, melyről a műtétet végző orvos ad pontos felvilágosítást.

A legtöbb esetben a táplálkozás mellett több életviteli tényező módosítása is szükséges. A káros szenvedélyektől való tartózkodás, valamint a rendszeres mozgás sokat segíthetnek a gyógyulásban, illetve az egészség megőrzésében.

Mi a fogyókúra?

A fogyókúra elsődleges célja a fogyás, ám nem mindegy, hogy ez hogyan történik. Az emberek sokszor a rövid távú, drasztikus megoldásokat részesítik előnyben, és nem foglalkoznak annak hosszú távú következményeivel. Bizonyos ételcsoportok ész nélküli teljes mellőzése, az egyoldalú táplálkozás, illetve az éhezés ugyanúgy súlyos egészségkárosodást eredményezhet, mint az elhízás. A kívánt testsúly elérésére úgy kell törekedni, hogy közben a szervezet megkapja a működéséhez szükséges összes tápanyagot.

A fogyni vágyóknak azt is szem előtt kell tartaniuk, hogy az eredményes, tartós fogyáshoz nem csak az étkezésekre kell odafigyelniük, hanem arra is, hogy minden nap mozogjanak. A fogyasztószereket csak óvatosan használjuk, és mielőtt bárki belekezdene egy fogyókúrába, célszerű szakember segítségét kérni.


close