Vitaminfogyasztás a fogyókúra alatt

A fogyókúra alatt a csökkent energiabevitel a vitaminok és ásványi anyagok csökkent bevitelét is jelenti az esetek nagy részében. Érdemes a diéta összeállításánál odafigyelni arra, hogy minél több természetes vitaminforrást tartalmazzon az étrend; ha ez nem, vagy nehezen kivitelezhető, akkor étrendkiegészítő szedése javasolt

Aki fogyókúrázik, annak javasolt természetes készítményt, illetve vitaminforrást választani, mert így a vitaminok biohasznosulása jobb. A továbbiakban áttekintjük a legfontosabb vitaminokat, amelyek bevitelére fokozottan ügyelnünk kell a fogyókúra során.

A-vitamin

A diétás élelmiszerek közül a répa, a tengeri halak, a paraj kiváló A-vitamin-forrásnak tekinthető, és fogyókúra alatt is engedélyezett a fogyasztásuk, de sok esetben azt tapasztaljuk, hogy mégis A-vitamin-hiány alakul ki, mert az A-vitamin zsírban oldódik, és olyan mértékű a zsírbevitel csökkenése, hogy az A-vitamin nem tud felszívódni.

B-vitaminok

A B-vitamin-család hiánytünetei igen ritkák, kiegyensúlyozott étkezés mellett nem jellemző a B-vitamin hiánya, de fogyókúra alatt előfordul. Ezért figyeljen arra, hogy a fogyókúra semmiképp se nulldiétát, minimáldiétát jelentsen, hanem kiegyensúlyozott, de alacsonyabb kalóriatartalmú étrendet, fogyasszon teljes kiőrlésű gabonaféléket, hüvelyeseket, csirkemellet, leveles zöldféléket, ezek B-vitamin-tartalma fedezi a napi szükségletet.

C-vitamin

A C-vitamin fogyasztása az immunrendszer működése szempontjából is fontos; a fogyókúra alatt pedig sok esetében meggyengül az immunrendszer működése, épp ezért is fontos a megfelelő C-vitamin-bevitel. Számos zöldség és gyümölcs tartalmaz C-vitamint, különösen fontos forrása a citrusfélék, a paprika, a zöld petrezselyem, a fejes káposzta. E zöldségek a fogyókúra alatt bátran fogyaszthatóak megfelelően elkészítve; a gyümölcsök fogyasztása is mértékkel, de megengedett.

D-vitamin

A D-vitamin reneszánszát éli, szakmai társaságok most döntöttek a javasolt bevitel emeléséről, a téli hónapokban étrendkiegészítőből javasolt pótolni a D-vitamint. Bár a D-vitamin-források egy része nem javasolt a fogyókúra alatt, erre oda kell figyelni, de érdemes a D-vitamin tengeri halakból, sovány tejtermékekből fedezni. A D-vitamin képződésében fontos szerepe van az napfénynek, ugyanis a bőrben UV-fény hatására történnek meg a szintézis fontos lépései. A kíméletes napozás javasolt csak, kb. nap fél óra, és arra is figyeljen oda, hogy erős UV-sugárzás esetén ne tartózkodjon a napon.

E-vitamin

Az E-vitamin forrásai, melyek a fogyókúrában is alkalmazhatóak: a csírák, a csonthéjas gyümölcsök, magok, növényi olajok és a szója.

K-vitamin

Bőven tartalmaz K-vitamint sok zöldség, például a spenót, a spárga, a zöld saláta, a brokkoli, de a K-vitaminnak csak kis része szívódik fel, ezért ha az étrend kifejezetten zsírszegény, számolni lehet K-vitamin-hiánnyal.


close