Mediterrán diéta

A mediterrán diéta a Földközi-tenger népeinek közös, hagyományos étkezési szokásait foglalja magába. Olyan étrendről van szó, amely a gyakorlatban is könnyen elsajátítható, nem jár komoly lemondásokkal, és nem utolsó sorban, jó hatással van szervezetünk működésére. Nézzük, miből áll ez az étrend.

A mediterrán diétában nem számoljuk a kalóriákat, és nem kell mellőznünk nagyobb élelmiszercsoportokat: friss zöldségekben, gyümölcsökben, valamint növényi olajokban, fermentált tejtermékekben, fehér húsokban és halban gazdag étrendben hangsúlyt kap a rossz zsírok jó zsírokra való cseréje, a cukros, tetszetős desszertek helyett friss gyümölcs, olajos magvak fogyasztása.

Az összetett szénhidrátok forrását a zöldségek, gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonák adják. Ezeknek az alapanyagoknak köszönhetően a napi rostfogyasztás bőven eléri az ajánlott 35-45 gramm mennyiséget. A legnépszerűbb alapanyagok a padlizsán, a cukkini, a szőlőlevél, a paradicsom, a fokhagyma, a bab, az olajbogyó, a görögdinnye és a citrom. Szinte minden ételt megcitromozhatunk, ami jól hűsít a melegben, és rengeteg vitamin is kerül az ételre.

Szárnyasok és tengeri állatok

Részesítsük előnyben a fehér húsokat, így a szárnyasokat, a tengeri halat, a tenger gyümölcseit (kagyló, rákok, polip), melyek omega-3 zsírsavakban gazdagok. A húsok közül a bárány és a kecske is megfordul egy mediterrán asztalon, utóbbinak tejéből kemény, grillezhető sajtot is készítenek. A joghurt és a kefir a saláták és húsok kísérője.

Olivaolaj

A mediterrán országok fő zsiradékforrása az egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag olívaolaj. Jellemzője a szérum koleszterinszint csökkentése és a HDL (jó koleszterin) szint növelése. Kenyérre csorgatva, kevés fokhagymával is fogyasztják. Ha étkezés előtt egy kevés olívaolajjal meglocsoljuk ételeinket, a zsírban oldódó vitaminok sokkal könnyebben hasznosulnak a szervezetben.

Durumbúza

A tésztaféléket durumbúzából készítsük, mely vitaminban gazdagabb, és fehérjeösszetétele is kedvezőbb egészségünk szempontjából. A kenyérfogyasztás nem jelentős, általában teljes kiőrlésű, kelesztetlen, sokmagvas cipót, bagettet sütnek – cseréljük le mi is erre a fehér kenyeret, a gyorskelesztésű péksüteményeket.

Nyersen vagy grillezve

A mediterrán országokban legtöbb alapanyagot nyersen vagy párolva, grillezve fogyasztják el, így megmaradnak benne az egészségünk szempontjából fontos alkotóelemek, így például a vitaminok, ásványi anyagok.

Sót csak keveset használnak, inkább zöldfűszerekkel ízesítik az ételeket, melyek vitaminokban gazdagok, a benne található illóolajoknak köszönhetően pedig intenzív ízt kölcsönöznek az ételeknek. A legkedveltebb zöldfűszerek: oregánó, bazsalikom, kakukkfű, zsálya, koriander, rozmaring, majoránna.


close